HIDEGEN vagy
MELEGEN?
Melyik szappan a jobb? A hideg vagy a meleg eljárással készült?
Imádom a fővő szappan tiszta, sima, egyszerű illatát...
Magában hordozza a kellemes fürdőzés élményének ígéretét, a következő illat és szín kikeverésének izgalmait, majd a várakozás hosszú óráit a kihűlésig, és a formázás alkotó feszültségét...
Körömvirág |
Az utóbbi időben sokakat megfogott a házi szappankészítés élménye. Én magam is megtanultam a meleg és a hideg eljárást is. Természetesen a hideg módszer egyszerű, időtakarékos, megbízható, és kíméletes a hatóanyagokkal. Bár gyorsan elkészíthető a "puding", vagyis a szappanmassza, /az ügyesebbek percek alatt összedobják,/ám a végeredmény csak 4-5 hét múlva lesz használható.
A meleg eljárással készített, vagyis főzött szappanok előnye, hogy gyakorlatilag "azonnal" készen vannak. A főzött szappanban már nincsen elszappanosítatlan lúg, csak nagyon kis mennyiségben.
Az általam készített szappan nyersen, melegen is csak kb. 8-9-es pH értéket mutat./Ezt az indikátor papírral szoktam ellenőrizni./A szappan masszába beleöntött illóolajok, gyógynövényolajok /pl. körömvirágolaj/, hatóanyagai nagyobb mértékben megmaradnak, mint a hideg módszernél, mert a lúgok kevésbé károsítják őket. A szappant másnap még egész jól lehet formázni, szeletelni, pedig készen van. Már lehet vele mosakodni!
Én ezt szeretem a házi szappankészítésben.
A döntésem: MELEG
Ennyi. Mindössze néhány óra. És a fővő szappan finom illata...
A levendula illóolaja az egyik kedvencem... |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése