fej

fej
Nemezelt szappanok

2012. augusztus 26., vasárnap

Már megint szappan...

/A teljes cikk megtekinthető a következő linken:

A szappan „nem szappan”
Bármilyen bőrproblémáról legyen szó, a bőrgyógyászok és gyógyszerészek előszeretettel tanácsolják a gyengéd, szappanmentes lemosók használatát, s ellenzik a szappannal való mosakodást. Azok a termékek, amiket a gyógyszerészetben és a kozmetikában „szappanmentes szappan”-nak is neveznek, szinte teljes egészükben szintetikus eredetű összetevőkből állnak.
Csak az a kérdés, hogy ha a bőrünk természetes szervezetünk része, akkor hogyan lehet „gyengéd” az irritált bőrhöz egy szintetikus vegyület?
Mennyi mosakodószert dobtunk már ki, mert nem tett jót, mert irritált?! És ugyebár egy szappan gyengéd voltának a próbája az, ha kipróbáljuk! Én személy szerint kipróbáltam, és eddig még nem hallottam senkiről, aki a természetes szappanokban csalódott...
A szappan alkáli só, tehát lúgos kémhatású
Az elsődleges érv, amit a bőrgyógyászok és gyógyszerészek a szappan ellen állítanak, hogy a szappan lúgos kémhatású lévén árt a bőr savköpenyének.
Egy természetes szappan ph-ja átlagosan 9-10, a készítés módjától és az érleléstől függően a ph 8-11 között változhat, de ez a normális. Az emberi bőr ph-ja semleges, némely területen kissé savas, de a szappan nem árt, mert a bőr nagyon jól tűri az akár 10-10,5-es ph-t is.
De ha a szappan lúgos, hogyan lehet olyannyira gyengéd, hogy még a kisgyerekek bőre is jól tolerálja?!
Nagyon fontos tudni (de sajnos a bőrgyógyászok és gyógyszerészek sem tudják), hogy a természetes szappanban az alkáli só savas formában van jelentermészetes glicerinnel együtt.
Van szappan és szappan
A kereskedelmi forgalomban kapható szappanokban az elszappanosított olajokon kívül egyéb szintetikus anyagok is jelen vannak: szintetikus olajok (amik mint tudjuk, eltömítik a bőrt), sűrítő- és emulgeálószerek a szappan állagának javítására. Aztán mivel a szappantól mindenki azt várja, hogy sok habot képezzen, szintetikus felületaktív anyagokat adnak a masszához (megjegyzem, hogy a legtöbb esetben ezek nemcsak irritálóak, de rákkeltőek is). Csakhogy a felületaktív anyagok jelenléte méginkább megemeli a szappan ph-ját, tehát a ph csökkentésére valamilyen savat használnak (szintetikus savakat, a legtöbb esetben citromsavat). Ezen kívül glicerint (általában ez is szintetikus eredetű), csökkentendő a szappan szárító hatását.
A természetes szappanban az alkáli só (önmagában is felületaktív anyag) savas közegben, természetes glicerinnel együtt van jelen. Manapság szinte minden természetes szappan növényi olajokból készül, melyek meglepően hasonlítanak az emberi bőr faggyújához. Ezek az olajok nemcsak a bőr számára szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, telített és telítetlen illetve esszenciális zsírsavakat tartalmazzák, de rengeteg „elszappanosíthatatlan” anyagot, amelyek még a lúg hatására sem sérülnek.
A természetes szappannak nincs szüksége tartósítószerre, mert ha a szappan elég ideig ért és száradt, nem romlik meg egyhamar. A lúg a kész, megfelelően főzött vagy megfelelő ideig érlelt szappanban már nincs jelen, mert a kémiai reakció az érlelés során kiteljesedik, s a lúg az olajjal/zsírral teljes egészében átalakul.
Éppen ezért a magas ph semmi bajt nem okoz a bőrre nézve, annál is inkább mivel a szappant lemossuk magunkról a zuhannyal, s nem szívódik a bőrbe.
A természetes szappantól ne várjuk, hogy annyi habot képezzen, mint a kereskedelmi forgalomban kapható társa, a tisztító hatása viszont ugyanolyan jó, és ellentétben azzal, egyáltalán nem szárítja a bőrt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése