fej

fej
Nemezelt szappanok

2015. május 18., hétfő

"Mitől döglik a légy?"

Avagy mitől habzik a szappan?


Milyen nagy úr a megszokás...Mosakodás közben automatikusan nyúlunk a szappanért, folyékony szappanért vagy tusfürdőért. Összedörzsöljük tenyerünket és várjuk, hogy dús hab képződjön.
/Néhányan meg is fizetik az árát, különböző bőrbajokkal.../Mert számunkra itt  közép-európában a tisztálkodás vízzel és habbal történik. Ha egy szappanféleség nem habzik nagyon, nem tudjuk, mi a baj vele, és nem használjuk tovább.

De mitől is habzik a szappan?

Normális esetben a szappanok úgy képződnek, hogy olajokat vagy zsírokat erős lúggal elszappanosítunk.
A kókuszolajból képződött szappanok igen jó tisztító és habzó tulajdonságúak.A ricinusolaj, és a pálmamag olaja is kiváló habzást biztosít a szappanosodási folyamat befejeztével. A hagyományos módon természetes zsírokból, olajokból készült szappanok nem egyforma habzási tulajdonságokkal rendelkeznek,/az olajféleségek felhasználási arányain múlik a habzás,/ de ettől függetlenül is megtísztítják a bőrt akár az erős szennyeződésektől is. De mivel lehet még mosakodni?
Természetesen a tiszta víz felfrissíti az embert, és ahol van bőven, ott nincs is baj. De az eszkimókra ráfagyna, a sivatagi népeknek pedig alig áll a rendelkezésükre. Ők faggyúval, olajokkal tisztálkodnak, esetleg homokkal dörzsölik le magukat.
Manapság a tusfürdők és a folyékony szappanok nagy része nagyipari termék, ezért viszonylag olcsó. Másrészt nem a hagyományos zsíradékokat használják a gyártásuk során, hanem kőolajszármazékokat, mesterséges illat-, és színanyagokat, valamint jól habzó vegyi anyagokat.Ezek a habzó anyagok nagyon erőteljesen szárítják roncsolják a bőrt./ Egy tusfürdő összetételét szemlélve csupa olyan vegyi anyag nevét olvashatjuk, amelyekről fogalmunk sincs, hogy micsoda. És gyakran nagyon hosszú a felsorolás...,sok a mesterséges anyag./Az egyik leggyakrabban alkalmazott habzóanyag a Sodium Lauryl Sulfate.

Sodium Lauryl Sulfate (nátrium lauryl szulfát)
Erős tisztító és nedvesítő hatású anyag, amely előfordul a felmosószerekben, a gépi zsírtalanítókban és az autómosószerekben egyaránt. Tudósok szerint a Sodium Lauryl Sulfate a leggyakoribb bőrallergén anyag. Gyorsan felszívódik, és az agyba, májba, szembe és szívbe kerülve maradandó károsodást okozhat. Mindemellett a Sodium Lauryl Sulfate lelassítja a gyógyulás folyamatát.Felnőtteknél szürkehályogot okoz, a gyerekeknél pedig megakadályozza a szem normális fejlődését.
Az alábbi neveken lehet még ismert:


  • Sodium laureth sulfate
  • Sodium lauryl ether sulfate
  • sodium laureth sulphate
  • sodium lauryl ether sulphate
  • SLES
  • Natriumdodecylpoly(oxyethylen)sulfat
  • Natriumlaurylethersulfat
  • natrium 2-dodecoxyethylsulfaat
  • laurylethersulfaat
  • dodecyl(oxyethyleen)sulfaat
  • natrium lauryl ethoxysulfaat
  • dodecilpoli(ossietilen)solfato di sodio
  • α-sulfo-ω-(dodecyloxy)-poly(oxy-1,2-ethandiyl)
  • sodná sůl
  • aurethsulfát sodný
  • laurylethersulfát sodný
  • Sodium laureth sulfate
  • Natriumlaurylethersulfat
  • Лауретсульфат натрия
  • ラウレス硫酸ナトリウム


Sodium laureth sulfate, Sodium lauryl ether sulfate, sodium laureth sulphate, sodium lauryl ether sulphate CH3(CH2)10CH2(OCH2CH2)nOSO3Na C12+2nH25+4nNaO4+nS - 512x80 pixel - 5246 byte
Gyógyszertárakban nátrium lauryl szulfátként kapható. A csomagoláson a következő figyelmeztetés olvasható: belégzése és lenyelése káros az egészségre. Irritálja a légzőszerveket és a bőrt. Veszélyes, komolyabb szemkárosodást okozhat. Szembe kerülése esetén alaposan öblítse ki, és forduljon orvoshoz! Bőrre kerülése esetén bő vízzel azonnal le kell mosni!Munka közben ajánlott védőöltözet és védőszemüveg viselése. Lenyelése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, és a címkét vagy a csomagolást meg kell mutatni!
Képlete: CH3(CH2)10CH2(OCH2CH2)nOSO3Na C12+2nH25+4nNaO4+nS
Forrás:
http://sodium-lauryl-sulfate-natrium-lauryl-szulfat.tisztafriss.hu/sodium-lauryl-sulfate-natrium-lauryl-szulfat/

Gondoljunk csak bele, hogy manapság milyen áron lehet jó minőségű növényi olajokat, vagy disznózsírt vásárolni, és ehhez képest milyen olcsók a boltokban kapható rikító színű, parfümillatú szappanok, tusfürdők!
A FITO szappancsalád levendulás tagja
FITO szappanok a Facebookon is:

Egy valódi szappan csak természetes összetevőkből áll, melyek kíméletesen tisztítják a bőrt, és emellett ápoló olajokat tartalmaz. 

Levendulás szappan


2015. április 28., kedd

 Újra itt a nyár!!!

Lassan véget ér a bolondos április. Ha kisüt a nap, már nem csak világít, de néha melegít is.

Érezzük a bőrünkön,  hogy hamarosan itt a nyár, és előkerülnek a vékonyabb ruhák, esetleg a bikinik is.
Mindenkinek felhívják a figyelmét a tévé-, és rádióműsorok, újságok, hogy védekezzen a nap sugárzása ellen. De miért is?

A drága napfényre mindannyiunknak szüksége van.

A gyermekeknek a csontképződés miatt, a felnőtteknek pedig az erős csontozat megőrzése céljából.

Szeressük a napfényt!
Ne féljünk tőle!
A testünk a napfény segítségével állítja elő a D vitamint, melynek hiányában sokféle betegség  felléphet. Javít a kedélyállapotunkon is.
Természetesen semmit sem szabad túlzásba vinni! Ismerjük a régi mondást:
" Jóból is megárt a sok."
A bőrtípusunk szerint válasszuk meg a napozás idejét, ne a fényvédőkrém függvényében!
Nincs az az "50-es, 100!-as" naptej, ami pajzsot képezne a bőrünkön egész napi strandolás alatt, vízből ki és be. Szerintem még a vízálló naptejek sem nyújtanak 100%-os  megbízható védelmet.
 Ja persze a reklámok mást mondanak...És látjuk a strandokon a sok leégett embert, akik azt hitték, hogy majd a fényvédő krém megoldja. És persze mi van a fényvédő szerekben? Rengeteg mesterséges anyag, tartósítószer, illatanyagok, stb. Némely alkotó részükre talán érzékenyebbek is vagyunk. /Nem tudhatjuk, mert fogalmunk sincs róla, mit jelent a sok idegen szó az INCI felirat után./Ha alaposan utána gondolok, nem is olyan biztos, hogy pl. az én bőröm bírná a mai naptejeket. Számomra komoly kérdés, hogy vajon a napozószer némely összetevője, pl. a tartósító szerekként alkalmazott parabének. vagy a napfény a károsabb? 

Vannak alternatív megoldások? Igen. Aki érzékeny bőrű, az csak fokozatosan szoktassa magát a napsütéshez, és bizony ne várja el, hogy 1 -2 nap alatt csoki barnára sül. Ne tartózkodjon a tűző napon órákig, legfeljebb 10-15 percig! Higgyék el, én még a fák árnyékában is tudok barnulni.  És ápolja bőrét hagyományos növényi olajokkal, így körömvirágolajjal, vagy szőlőmagolajjal, kakaóvajjal, sheavajjal...
Gyermekkoromban, mikor csak Bronz olajat lehetett kapni a boltokban, akkor a patikából vásároltuk a kakaóvajat. A menők ezzel napoztak a strandon. 
Ne felejtsük el a napozás utáni bőrápolást sem:


Itt megvásárolhatod, ha lakókörnyezetedben nem kapható.


A TISZTA EGÉSZSÉG oldal kedveli a FITO szappanokat, amelyek valódi növényi olajokkal készülnek.